s/+++/```/g

parent 944980cb
Pipeline #521 passed with stage
in 2 minutes and 54 seconds
+++
```
title = "555 - blikač se dvěmi LED"
perex_e = "
......@@ -11,7 +11,7 @@ o jedno ze základních zapojení s časovačem 555. V tomto zapojení svítí v
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Jedná
......
+++
```
title = "555 - start/stop s časovým zpožděním vypnutí"
perex_e = "
......@@ -10,7 +10,7 @@ se o velmi jednoduché zapojení s časovačem 555. Po stisknutí tlačítka STA
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Jedná
......
+++
```
title = "Adrenalin 2008 - závody na horských kolech"
perex_e = " Letošní májový Adrenalin dostál svého názvu a byl skutečně adrenalinový. Při vytrvalém dešti se z tratě stávala spíše bahnitá strouha. Náš radioklub pomáhal s organizací a spojením přes vysílačky s jednotlivými místy na trati. Na kritických místech byli také připraveni členové místní skupiny ČČK Růžový vrch - Karlovy Vary. ..."
tags = ["Článek"]
+++
```
Letošní májový Adrenalin dostál svého názvu a byl skutečně adrenalinový. Při vytrvalém dešti se z tratě stávala spíše bahnitá strouha. Náš radioklub pomáhal s organizací a spojením přes vysílačky s jednotlivými místy na trati. Na kritických místech byli také připraveni členové místní skupiny ČČK Růžový vrch - Karlovy Vary. ...
<font color="#ffffff"><font color="#000000">Více informací o závodu najdete na stránkách [Cyklocentra Vondráček](http://cyklo-vondracek.cz/main.php?fid=1 "Cyklocentrum Vondráček"), které tento závod pořádá.</font></font><font color="#ffffff">.</font><font color="#000000">naše</font> [Fotogalerie](index.php/fotogalerie/4 "Adrenalin 2008 - fotogalerie")<font color="#ffffff">.</font>
\ No newline at end of file
+++
```
title = "Aktivity - Březiny 2008"
perex_e = "
......@@ -11,7 +11,7 @@ Náš radioklub 20. - 22. 7. obohatil program technickou částí tábor pořád
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Náš radioklub 20. - 22. 7. obohatil program technickou částí tábor pořádaný Dětským bezbariérovým centrem Březiny
......
+++
```
title = "Anténa 6el. 28MHz OWAR"
perex_e = "Dokumentace 6 elementové antény OWAR pro pásmo 28MHz.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Dokumentace 6 elementové antény OWAR pro pásmo 28MHz.
......
+++
```
title = "ARRL International DX Contest - Phone"
perex_e = "Původně jsme chtěli postavit alespoň 3el. tribander, ale počasí řeklo ne, a připravilo nám peklo v podobě větru, který v nárazech dosahoval až rychlosti 155km/h. Za takových podmínek se stavět stožár s KV anténou prostě nedá. A tak jsme alespoň opravili po zimě dipól na 80m a dodělali vertikál na 40m. V samotném ARRL DX contesu jsme udělali jen pár spojení na 80m. .."
tags = ["Článek"]
+++
```
Původně jsme chtěli postavit alespoň 3el. tribander, ale počasí řeklo ne, a připravilo nám peklo v podobě větru, který v nárazech dosahoval až rychlosti 155km/h. Za takových podmínek se stavět stožár s KV anténou prostě nedá. A tak jsme alespoň opravili po zimě dipól na 80m a dodělali vertikál na 40m. V samotném ARRL DX contesu jsme udělali jen pár spojení na 80m. ..
<font color="#000000">Takže jsme spíše čas využili k otestovaní nového zařízení a funkčnost komunikace s PC a Win-Testem a vůbec přípravě na CQ WW WPX contest. Ale i přes nepřízeň počasí se nám podařilo alespoň postavit vertikál na 40m a opět trochu přiblížit KV místnost a pracoviště stavu, kdy se tam bude moci pohodlně vysílat.</font><font color="#ffffff">.</font>[![KV pracoviště](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_03_subr/004_sm.jpg)](../upload/ok1wmr/obrazky/2008_03_subr/004.jpg) [![KV pracoviště](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_03_subr/002_sm.jpg)](../upload/ok1wmr/obrazky/2008_03_subr/002.jpg)<font color="#ffffff">.</font>Dokonce jsme v sobotu ráno udělali radost několika stanicím v [SSB lize](http://ssbliga.nagano.cz/), protože jsme byli opět jedinou stanicí z karlovarského okresu DKV a tím pádem i žádaným násobičem.
\ No newline at end of file
+++
```
title = "Chlazení elektronkových zesilovačů"
perex_e = "Každý radioamatér potřebuje energii a s její výrobou samozřejmě přichází i teplo, hlavně to ztrátové(i když se dá efektivně využít pro vytápění místnosti). Zatím nežijeme ve světě, kde by perpetuum mobile znamenalo na každém rohu používané zařízení, jako spíše v době, kde je snem a naprosto nereálnou představou. Pokud tedy v závodech chceme mít nějakou šanci, kvalitní zesilovač bude jednou z věcí, bez které se neobejdeme a právě zde je potřeba se zamyslet nad systémem chlazení. Elektronky sice již znají svá léta, ale v zesilovačích mají stále své místo. Dnes se zaměříme na jejich chlazení, dokud je ještě čas, něco v konstrukci měnit, neboť odkládat chlazení na závěr konstruování nám může přinést značné problémy.
.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Každý radioamatér potřebuje energii a s její výrobou samozřejmě přichází i teplo, hlavně to ztrátové(i když se dá efektivně využít pro vytápění místnosti). Zatím nežijeme ve světě, kde by perpetuum mobile znamenalo na každém rohu používané zařízení, jako spíše v době, kde je snem a naprosto nereálnou představou. Pokud tedy v závodech chceme mít nějakou šanci, kvalitní zesilovač bude jednou z věcí, bez které se neobejdeme a právě zde je potřeba se zamyslet nad systémem chlazení. Elektronky sice již znají svá léta, ale v zesilovačích mají stále své místo. Dnes se zaměříme na jejich chlazení, dokud je ještě čas, něco v konstrukci měnit, neboť odkládat chlazení na závěr konstruování nám může přinést značné problémy.
.
......
+++
```
title = "CI-V interface k radiostanicím ICOM"
perex_e = ".
......@@ -8,7 +8,7 @@ Jedná se o velmi jednoduché zapojení, které jsme upravili tak, aby se celé
.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
.
......
+++
```
title = "ČLENOVÉ"
perex_e = "
......@@ -178,7 +178,7 @@ Vladimír
stav k 1. 1. 2008
"
tags = ["Článek"]
+++
```
......
+++
```
title = "CQ World Wide DX - RTTY - 2008"
perex_e = "
......@@ -10,7 +10,7 @@ RTTY - digitální druh provozu. CQ WW DX RTTY - nejlepší příležitost vyzko
"
tags = ["Článek"]
+++
```
RTTY - digitální druh provozu. CQ WW DX RTTY - nejlepší příležitost vyzkoušet si tento zajímavý druh komunikace v praxi. Za měsíc nás čeká CQ WW DX SSB a tak je tento závod i dobrou přípravou a možností vyzkoušet zařízení.
......
+++
```
title = "CQ World Wide DX - SSB - 2008"
perex_e = "I tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním vybavením. Celkem jsme navázali 2350 platných spojení a dosáhli 1642816 bodů.
......@@ -8,7 +8,7 @@ perex_e = "I tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na
"
tags = ["Článek"]
+++
```
I tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním vybavením. Celkem jsme navázali 2350 platných spojení a dosáhli 1642816 bodů.
.
......
+++
```
title = "CQ World Wide WPX - CW - 2008"
perex_e = "I když tento víkend probíhala Bambiriáda, na které se náš radioklub také prezentoval, zúčastnili jsme se z nového pracoviště na KV pásma z Blatenského vrchu i telegrafní části celosvětového závodu CQ WW WPX pod naší závodní značkou OL7C. Celkem se nám podařilo navázat za 2700 spojení. . . . "
tags = ["Článek"]
+++
```
I když tento víkend probíhala Bambiriáda, na které se náš radioklub také prezentoval, zúčastnili jsme se z nového pracoviště na KV pásma z Blatenského vrchu i telegrafní části celosvětového závodu CQ WW WPX pod naší závodní značkou OL7C. Celkem se nám podařilo navázat za 2700 spojení. . . .
O víkendu jsme ze zúčastnili druhé části CQ WW WPX Contestu tedy části CW. Vzhledem k tomu že termín závodu kolidoval s termínem Bambiriády, kde se naši členové opět [prezentovali](index.php/akce/35-akce/129-jaka-byla-bambiriada-2008), celý závod jsme odjeli ve dvou společně s Pavlem OK1AW. Na naše vysílací stanoviště na Blatenské vrchu jsme dorazil v pátek kolem 15.00\. Později s ke mně připojil Gert OK1GP a společně jsme natáhli [novou anténu na 40m](index.php/fotogalerie/12-). Po jejím úspěšné instalaci jsme se jali ji naladit. To nám nedělalo žádné problémy. Při zkoušce všech ostatních antén jsme zjistili že ANT na 80m ladí moc vysoko v SSB pásmu. Po asi trojité sundání prodlužování a zkracování se ji nakonec povedlo naladit do CW pásma. Problém byl pouze s 3el YAGI kde jsme nemohli přijít na to proč neladí. Nakonec jsme objevili na střeše spojku koaxů která byla mokrá. Po rozebrání, vysušení, spojení bylo vše OK. Nakonec všechny ANT jevili PSV téměř 1:1, takže nebylo třeba tuner. To by tedy bylo. Jako další krok bylo třeba sestavit vysílací pracoviště spolu s PC a deníkem. Jako zařízení jsme použili FT-2000 a PA ACOM1000, jako deník Wintest. Vše se povedlo nainstalovat celkem bez problémů. Jediný problém byl s připojením k Internetu. Problém byl vyřešen ve spolupráci s operátorem až v sobotu po poledni, takže do té doby jsme jeli bez clusteru. V závodě jsme se s Pavlem střídali po 4 hodinách což bylo až až. Ale na druhé straně byl alespoň krátký čas si ty 4 hodiny odpočinout. Jak je vidno z grafu níže, podmínky byly celkem slušné a chodilo to celkem dobře. Trochu slabší to bylo v sobotu na 10m ale vynahradili jsme si to v neděli, kdy se pásmo otevřelo a i tam jsme udělali slušný počet spojení. Vzhledem k pracovním povinnostem v pondělí jsme naše učinkování v závodě zakončili kolem 19.30 UTC (21.30 LT).
......
+++
```
title = "Den dětí na Andělské Hoře"
perex_e = "V sobotu 14. 6. 2008 jsme v rámci dne dětí uspořádáli malý radiový orientační běh pro děti i rodiče, kteří navštívili tuto sobotu Andělskou Horu.
......@@ -7,7 +7,7 @@ perex_e = "V sobotu 14. 6. 2008 jsme v rámci dne dětí uspořádáli malý rad
"
tags = ["Článek"]
+++
```
V sobotu 14. 6. 2008 jsme v rámci dne dětí uspořádáli malý radiový orientační běh pro děti i rodiče, kteří navštívili tuto sobotu Andělskou Horu.
-
......
+++
```
title = "Den otevřených dveří - SPŠ Ostrov"
perex_e = "Jako každý rok jsme i letos představili činnost radioklubu na dnu otevřených dveří na střední průmyslové škole v Ostrově nad Ohří. Potencionální budoucí studenti zde mohli vidět volnočasou aktivitu studentů v oborech elektrotechniky a radiotechniky.
......@@ -6,7 +6,7 @@ perex_e = "Jako každý rok jsme i letos představili činnost radioklubu na dnu
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Jako každý rok jsme i letos představili činnost radioklubu na dnu otevřených dveří na střední průmyslové škole v Ostrově nad Ohří. Potencionální budoucí studenti zde mohli vidět volnočasou aktivitu studentů v oborech elektrotechniky a radiotechniky.
.
......
+++
```
title = "Den rekordů VHF 2008"
perex_e = "Den rekordů aneb rekord nebyl překonán. Na závod jsme měli připravené inovované pracoviště a to od budiče až po antény, a tak jsme si od letošního dne rekordů hodně slibovali.
......@@ -6,7 +6,7 @@ perex_e = "Den rekordů aneb rekord nebyl překonán. Na závod jsme měli přip
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Den rekordů aneb rekord nebyl překonán. Na závod jsme měli připravené inovované pracoviště a to od budiče až po antény, a tak jsme si od letošního dne rekordů hodně slibovali.
...
......
+++
```
title = "Diplom"
perex_e = "PODMÍNKY DIPLOMU
“KARLOVY VARY – CARLSBAD AWARD”
"
tags = ["Článek"]
+++
```
PODMÍNKY DIPLOMU
“KARLOVY VARY – CARLSBAD AWARD”
......
+++
```
title = "Festival na sněhu Klínovec 2008"
perex_e = "O víkendu jsme pomáhali organizátorům se zajištěním radiového spojení pomocí ručních radiostanic na Festivalu na sněhu 2008 pod Klínovcem. Pomáhali jsme také při zajištění některých doprovodných akcí a her pro děti. ... . "
tags = ["Článek"]
+++
```
O víkendu jsme pomáhali organizátorům se zajištěním radiového spojení pomocí ručních radiostanic na Festivalu na sněhu 2008 pod Klínovcem. Pomáhali jsme také při zajištění některých doprovodných akcí a her pro děti. ... .
Jak jste se již z úvodu mohli dočíst, vypomáhali jsme **23.2.2008** s organizací **1\. Festivalu na sněhu Klínovec 2008**. Již kolem 9\. hodiny ranní nás přivítalo příjemné zimní počasí. Z radioklubu nás vyrazil menší **tým**, celkem **o 5 členech**(Michal OK1WMR, Vojta Baader, Ríša Weis, Kuba Trmal a Pája). Krátce po našem příjezdu přišel hlavní organizátor, skaut Kecal. Všem nám rozdal úkoly a my je s radostí plnili. Myslím si, že se všichni náramně bavili. Asi největší radost měli kluci ze zapůjčených **ručních vysílaček**. Hlavní úkol, který nám Kecal zadal, bylo **obsluhování** jednotlivých **her pro děti**(např. „Najdi zlaté kameny ve sněhu, ulov si bonbón, krmení Yetiho...“ ad.). Ke konci celého letošního(velice povedeného) festivalu, kdy už jsme měli uklizené stanoviště s hrami pro děti, jsme mohli po odvedené práci poškádlit naše uši poslechem známých **kapel** z okolí **Karlových Varů**, jako např. známé _Bow Wave_, dále také _Těžko soudit motýla_ a v neposlední řadě _Čankišou_. Po příjemně stráveném dni plném sluníčka, zábavy a poslechu dobré hudby, jsme se kolem 17 hodiny mohli v klidu vydat na cestu zpět.Fotografie z akce:![FNS08](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/01.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/02.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/03.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/04.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/05.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/07.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/08.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/09.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/10.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/11.jpg)![](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_02_fns/12.jpg)
\ No newline at end of file
+++
```
title = "Historie radioklubu"
perex_e = "Po skončení 2. světové války se v Československu začaly znovu obnovovat odbočky spolku ČAV – Českoslovenští amatéři vysílači. V Karlových Varech u zrodu odbočky stáli p.Mašek, Tauc a Langmiler. Po čase vznikla karlovarská klubová stanice OK1OKV, písmeno O znamenalo “odbory”, protože kluby vznikaly převážně při odborových organizacích podniků. Po založení Svazarmu roku 1953 přešly radioamatérské kluby pod jeho správu, i když šlo vlastně o paradox, kdy pacifisticky zaměřená organizace byla začleněna do složky s výrazně militantním programem. Nastala dlouhé období let studené války se všemi důsledky. Odmyslíme-li si ovšem nepříjemný vliv tehdejší ideologie včetně neustálého dohledu STB a kádrování (radioamatéři byli považováni za potenciální špiony), pro existenci a činnost radioklubů byla důležitá finanční podpora státních orgánů. Nebyla enormní, ale byla. Řada mladých lidí získala v klubech první technické poznatky a hluboký zájem, takže jejich další cesta vedla zpravidla na elektrotechnické školy. Pokud dnes hovoříme ve vztahu k EU o relativně kvalifikované pracovní síle, nelze popřít, že její základy byly položeny právě v tomto období.
......@@ -9,7 +9,7 @@ Fotogalerie - Historické fotky
{phocagallery view=switchimage|switchheight=360| switchwidth=480|basicimageid=3239} {phocagallery view=category|categoryid=35| limitstart=0|limitcount=9|detail=0|displayname=1| displaydetail=1|displaydownload=1| imageshadow=shadow1|enableswitch=1}
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Po skončení 2. světové války se v Československu začaly znovu obnovovat odbočky spolku ČAV – Českoslovenští amatéři vysílači. V Karlových Varech u zrodu odbočky stáli p.Mašek, Tauc a Langmiler. Po čase vznikla karlovarská klubová stanice OK1OKV, písmeno O znamenalo “odbory”, protože kluby vznikaly převážně při odborových organizacích podniků. Po založení Svazarmu roku 1953 přešly radioamatérské kluby pod jeho správu, i když šlo vlastně o paradox, kdy pacifisticky zaměřená organizace byla začleněna do složky s výrazně militantním programem. Nastala dlouhé období let studené války se všemi důsledky. Odmyslíme-li si ovšem nepříjemný vliv tehdejší ideologie včetně neustálého dohledu STB a kádrování (radioamatéři byli považováni za potenciální špiony), pro existenci a činnost radioklubů byla důležitá finanční podpora státních orgánů. Nebyla enormní, ale byla. Řada mladých lidí získala v klubech první technické poznatky a hluboký zájem, takže jejich další cesta vedla zpravidla na elektrotechnické školy. Pokud dnes hovoříme ve vztahu k EU o relativně kvalifikované pracovní síle, nelze popřít, že její základy byly položeny právě v tomto období.
Technická erudice řady členů se projevila i ve vztahu k občanům. Dnes již málokdo ví, že po zahájení vysílání Československé televize byl první televizní vysílač na Klínovci dílem nadšenců – radioamatérů a teprve později bylo instalováno továrně vyrobené zařízení.
......
+++
```
title = "Hon na lišku"
perex_e = " Náš radioklub pořádá radiový orientační běh, tzn hon na lišku, který proběhne v sobotu 19.4.2008 od 14h v Areálu zdraví v Horních Drahovicích (mapa). Jde o zajímavý radioamatérský sport, kde jenom rychlé nohy nestačí. .... "
tags = ["Článek"]
+++
```
Náš radioklub pořádá radiový orientační běh, tzn hon na lišku, který proběhne v sobotu 19.4.2008 od 14h v Areálu zdraví v Horních Drahovicích (mapa). Jde o zajímavý radioamatérský sport, kde jenom rychlé nohy nestačí. ....
* * *
......
+++
```
title = "Hybridní dělič nebo slučovač výkonu se šesti porty"
perex_e = "Hybridní dělič nebo slučovač výkonu se šesti porty W2IMU, přeložil a upravil OK1UBO
......@@ -6,7 +6,7 @@ perex_e = "Hybridní dělič nebo slučovač výkonu se šesti porty W2IMU, pře
V této zprávě je popsán jednoduchý šesti portový sdružovač či dělič výkonu se čtyřmi vstupy či výstupy. Na každém ze čtyř vstupů (výstupů) se objevuje signál se stejnou velikostí a s fázovým posunem 0, 90, 180 a 270o. Obvod je schematicky znázorněn na obr. 1 a může být vytvořen pomocí úseků koaxiálního kabelu, stripliajny nebo jiným typem vedení.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Hybridní dělič nebo slučovač výkonu se šesti porty W2IMU, přeložil a upravil OK1UBO
......
+++
```
title = "I. Subregional 2008"
perex_e = "1.Subregionální závod je teď již za námi a tak Vám přinášíme výsledky ze závodu. Počasí bylo krušné(snad každý slyšel o \"malém\" větříku, který se prohnal napříč republikou), podmínky každoročně stereotypně \"Blatenské\" a tak jsme si při stavení antén užili mnoho zábavy. V samotném závodu se naše volací značka OL7C objevila na pásmech 144MHz, 432MHz a v neposlední řadě chvilku také na 10GHz. Nejdelším spojením na 144MHz byla stanice SK6HD ze Švédska ve vzdálenosti 864km. V celkovém souhrnu jsme udělali 496 spojení s výsledným počtem 134000 bodů. Na pásmu 432MHz jsme se nejdál spojili se stanicí DK1KJG ve vzdálenosti 403km. Výsledkem bylo 50 spojení s počtem 6012 bodů.   "
tags = ["Článek"]
+++
```
1.Subregionální závod je teď již za námi a tak Vám přinášíme výsledky ze závodu. Počasí bylo krušné(snad každý slyšel o "malém" větříku, který se prohnal napříč republikou), podmínky každoročně stereotypně "Blatenské" a tak jsme si při stavení antén užili mnoho zábavy. V samotném závodu se naše volací značka OL7C objevila na pásmech 144MHz, 432MHz a v neposlední řadě chvilku také na 10GHz. Nejdelším spojením na 144MHz byla stanice SK6HD ze Švédska ve vzdálenosti 864km. V celkovém souhrnu jsme udělali 496 spojení s výsledným počtem 134000 bodů. Na pásmu 432MHz jsme se nejdál spojili se stanicí DK1KJG ve vzdálenosti 403km. Výsledkem bylo 50 spojení s počtem 6012 bodů.  
<font color="#ffffff">.</font>Značka: **OL7C**Závod: **I. Subregionál na VKV - 1\. - 2\. 3\. 2008**<font color="#ffffff">.</font>**<u>Pásmo: 144 MHz</u>**Spojení: 496WWLs: 64
......
+++
```
title = "IARU HF World Championship - OL4HQ"
perex_e = "
......@@ -12,7 +12,7 @@ IARU HQ - mistrovství světa na krátkých vlnách. Zůčastnili jsme se pod zn
"
tags = ["Článek"]
+++
```
......
+++
```
title = "Jak odeslat deník na web?"
perex_e = "Tak pokud někdo odjede nějaký závod na OK1KVK nebo OL7C odešle pak deník na web, kde by měli být všechny deníky pohromadě. V následujícím článku se dozvíte, jak to udělat správně.."
tags = ["Článek"]
+++
```
Tak pokud někdo odjede nějaký závod na OK1KVK nebo OL7C odešle pak deník na web, kde by měli být všechny deníky pohromadě. V následujícím článku se dozvíte, jak to udělat správně..
<font color="#ffffff">.</font>
......
+++
```
title = "Jednoduchý SMD blikač"
perex_e = "Jako základ nám dnes poslouží jednoduché zapojení blikače - astabilního multivibrátoru. Toto zapojení slouží především k prvnímu seznámení s SMT technologí. SMD součástky jsou dnes hojně používané, jsou levnější a menší. Lze tedy snadno realizovat zařízení s minimálními rozměry a především spotřebou. Při práci s SMD součástkami ale už nevystačíme s běžnou trafopájkou a běžným nářadím. I výroba plošného spoje je náročnějš. Stavebnici nebo plošný spoj lze objednat u firmy HamShop.
......@@ -8,7 +8,7 @@ perex_e = "Jako základ nám dnes poslouží jednoduché zapojení blikače - as
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Jako základ nám dnes poslouží jednoduché zapojení blikače - astabilního multivibrátoru. Toto zapojení slouží především k prvnímu seznámení s SMT technologí. SMD součástky jsou dnes hojně používané, jsou levnější a menší. Lze tedy snadno realizovat zařízení s minimálními rozměry a především spotřebou. Při práci s SMD součástkami ale už nevystačíme s běžnou trafopájkou a běžným nářadím. I výroba plošného spoje je náročnějš. Stavebnici nebo plošný spoj lze objednat u firmy HamShop.
.
......
+++
```
title = "JOTA/JOTI 2008"
perex_e = "Jamboree On The Air a Jamboree On The Internet - setkání skautů na radioamatérských pásmech a na internetu. Toto
......@@ -10,7 +10,7 @@ naší činnosti.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Jamboree On The Air a Jamboree On The Internet - setkání skautů na radioamatérských pásmech a na internetu. Toto
víkendové mezinárodní setkání je milým zpestřením naší činnosti. Na
......
+++
```
title = "Klíč 2008"
perex_e = " Národní jamboree - celorepublikové setkání skautů a skautek proběhlo 30.4. - 4.5. v Plzni. Jamboree se zúčastnilo přes 2000 skautů a skautek od 10 do 16 let. Organizátorům akce jsme pomáhali se zajištěním spojení na tábořišti a na doprovodných aktivitách ve městě. Pro účastníky jsme připravili radiový orientační běh, pájení z měděného drátu a praktickou ukázku radioamatérského vysílání......"
tags = ["Článek"]
+++
```
Národní jamboree - celorepublikové setkání skautů a skautek proběhlo 30.4. - 4.5. v Plzni. Jamboree se zúčastnilo přes 2000 skautů a skautek od 10 do 16 let. Organizátorům akce jsme pomáhali se zajištěním spojení na tábořišti a na doprovodných aktivitách ve městě. Pro účastníky jsme připravili radiový orientační běh, pájení z měděného drátu a praktickou ukázku radioamatérského vysílání......
<font color="#ffffff">.</font> ![Ukázka radioamatérského vysílání](/upload/ok1wmr/obrazky/2008_04_klic/klic_radio_s.jpg)Náš Radio-stan byl [vhodně umístěn](http://klic2008.cz/data/obrazky/mapa_FINAL.jpg) na hlavní cestě spojující subcampy s plazou, kde probíhala většina aktivit. Na krátké vlny jsme natáhli na 6m dřevěný stožár dipól na 20m a LW na vysoký topol. O naše připravené aktivity byl velký zájem. Mnohdy se účastníci ke stolu vůbec nevešli a někteří ochotně ohýbali drátky i ve stoje. Opět se potvrdilo, že aktivity radioskautů dobře zaplňují prázdné místo v technické činnosti skautů v oddílech. Také jsme se zúčastnili s naší prezentací činnosti zahájení dnů oslav osvobození na náměstí Republiky v centru Plzni. Přímo na náměstí jsme zprovoznili improvizované pájecí pracoviště, radiový orientační běh a stanici v pásmu 2m. Zde jsme opět představovali činnost radioamatérů-skautů.<font color="#ffffff">.</font>
......
+++
```
title = "LED semafór"
perex_e = "Upravením zapojení světelného hada nám vznikl jednoduchý LED semafór s nastavitelnoi dobou časování. Celé zapojení lze opět upravovat a doplnit podle naší potřeby, nápadů a v neposlední řadě naší fantazie. Svítíci diody je také možné umístit mimo hlavní desku plošných spojů na vlastní menší.
......@@ -8,7 +8,7 @@ perex_e = "Upravením zapojení světelného hada nám vznikl jednoduchý LED se
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Upravením zapojení světelného hada nám vznikl jednoduchý LED semafór s nastavitelnoi dobou časování. Celé zapojení lze opět upravovat a doplnit podle naší potřeby, nápadů a v neposlední řadě naší fantazie. Svítíci diody je také možné umístit mimo hlavní desku plošných spojů na vlastní menší.
.
......
+++
```
title = "Memoriál OM3AU + Mikrovlnný závod 2008"
perex_e = " V příjemném jarním (letním :-) ) počasí jsme se zúčastnili memoriálu Ondřeje Oravce na 144MHz a zároveň se snažili uspět v současně běžícím mikrovlnném závodě na 23 cm a 3 cm. Obrázek o závodě a úspěšnost na jednotlivých pásmech jsou více zřetelné uvnitř článku. &nbsp; "
tags = ["Článek"]
+++
```
V příjemném jarním (letním :-) ) počasí jsme se zúčastnili memoriálu Ondřeje Oravce na 144MHz a zároveň se snažili uspět v současně běžícím mikrovlnném závodě na 23 cm a 3 cm. Obrázek o závodě a úspěšnost na jednotlivých pásmech jsou více zřetelné uvnitř článku. &nbsp;
Značka: **OK1KVK**Závod: [**Memorial OM3AU**](http://www.crk.cz/CZ/SOUSEDVKVZAVC.HTM#OM3AU "Memoriál OM3AU")..Pásmo: 144 MHzSpojení: 50WWLs: 25AVG-km: 330ODX: 9A4V - JO95KI - 721 kmBody celkem: 15732.Vybavení:ANT: 18 el. M2RIG: TS790 - 50 W[![](/web/images/stories/contest/om3au-mw2008/2008-ol7c-om3au-small.png)](http://ok1kvk.cz/web/images/stories/contest/om3au-mw2008/2008-ol7c-om3au.png "OM3AU")(pro zvětšení klikněte na obrázek)Značka: **OL7C**Závod: [**Mikrovlnný závod**](http://www.crk.cz/CZ/VHFUHFGENC.HTM "Mikrovlnný závod 2008")..Pásmo: 1296 MHzSpojení: 31WWLs: 6AVG-km: 91,8ODX: DK0GYB - JO51MN - 179 kmBody celkem: 15732.Vybavení:ANT: 36 el. YAGIRIG: TS2000 - 10 W[![](/web/images/stories/contest/om3au-mw2008/2008-ol7c-mw2008-small.png)](http://ok1kvk.cz/web/images/stories/contest/om3au-mw2008/2008-ol7c-mw2008.png "MW 2008")(pro zvětšení klikněte na obrázek)Více informací o **10GHz na** [blogu OK1CDJ](http://blog.ok1cdj.com/2008/06/mikrovlnn-zvod-ol7c-10ghz.html "OL7C 3cm") a nebo ve [fotogalerii ze závodu](index.php/fotogalerie/13- "Fotogalerie OM3AU + MW 2008").**Operátoři:** [Michal OK1WMR](http://www.qrz.com/ok1wmr "OK1WMR"), [Vašek OK1WVB](http://ok1kvk.cz/web/index.php/kontakt/1-vaclav-blahout-ok1wvb "OK1WVB"), [Míra OK1-36134](http://www.ok1-36134.nagano.cz/ "OK1-36134"), Kuba K., Pavel OK1PRI, [Saša OK1RS](http://www.qrz.com/ok1rs/ "OK1RS"), [Ondra OK1CDJ](http://www.qrz.com/ok1cdj "OK1CDJ")
\ No newline at end of file
+++
```
title = "Nordic Activity Contest - 3/2008"
perex_e = "I když je na Nordic trochu brzo, využili jsme postavených antén na 144 MHz z I. Subregionálu a zajeli jsme si udělat nějaké pěkné dlouhé spojení. Od víkendu trochu v noci mrzlo a i sněžilo a nakonec můžeme být rádi, že jsme se dostali až k chatě. Přijíždíme akorát abychom nažhavili konec, protočili rotátor a můžeme začít. ... "
tags = ["Článek"]
+++
```
I když je na Nordic trochu brzo, využili jsme postavených antén na 144 MHz z I. Subregionálu a zajeli jsme si udělat nějaké pěkné dlouhé spojení. Od víkendu trochu v noci mrzlo a i sněžilo a nakonec můžeme být rádi, že jsme se dostali až k chatě. Přijíždíme akorát abychom nažhavili konec, protočili rotátor a můžeme začít. ...
Závod začal celkem pěkně, několik stanic ze Švédska a Dánska a na pásmu není žádné rušení silnými stanicemi jako tomu bývá ve velkých závodech. Celkem jsme na OK1KVK navázali **37** spojení a nejdelší bylo s **OZ9ZZ z Dánska - 709 km**. I průměr vzdálenosti na jedno spojení není zas tak špatný - 512km. Ale celkově byly podmínky opravdu podprůměrné a tak končíme o hodinu dříve a jedeme domů.
......
+++
```
title = "Odkazy užitečné při závodění"
perex_e = "Při závodění na radioamatérských pásmech jsme si zvykli chodit na něktré stránky, které nám všemožně pomáhají k dosazeží lepších výsledků. Abychom si všechny adresy nemuseli pamatovat nebo ukládat do záložek na všech počítačích, rozhodli jsme se udělat jeden článek, kde bychom tyto odkazy našli všechny pohromadě.
......@@ -64,7 +64,7 @@ Další odkazy jsem budou postupně přibývat, případně můžete napsat svů
.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Při závodění na radioamatérských pásmech jsme si zvykli chodit na něktré stránky, které nám všemožně pomáhají k dosazeží lepších výsledků. Abychom si všechny adresy nemuseli pamatovat nebo ukládat do záložek na všech počítačích, rozhodli jsme se udělat jeden článek, kde bychom tyto odkazy našli všechny pohromadě.
.
......
+++
```
title = "OK/OM DX Contest 2008"
perex_e = "I letošní rok jsme se zúčastnili OK-OM DX Contestu který se konal o
......@@ -12,7 +12,7 @@ a to SO SB LP na 40m.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
I letošní rok jsme se zúčastnili OK-OM DX Contestu který se konal o
víkendu 8.-9.11. Oproti loňskému roku, kdy jsem závod jel z radioklubu
......
+++
```
title = "OK0E a OK0BE"
perex_e = "Převaděč OK0E/OK0BE - Klínovec
......@@ -7,7 +7,7 @@ Převaděč je určen k přenesením signálu radioamatérských radiostanic mim
OK0E QRG: 145.650 -0.6 MHzOK0BE QRG: 438.650 -7.6 MHz
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Převaděč OK0E/OK0BE - Klínovec
Převaděč je určen k přenesením signálu radioamatérských radiostanic mimo jejich přímý dosah. Tedy je možné navazovat spojení na větší vzdálenosti. Převaděče také slouží jako záložní systém pozemní komunikace při přírodních katastrofách či momořádných událostech.
......
+++
```
title = "Ovládání jedním tlačítkem"
perex_e = "Další naše zapojení je opět jedno ze základních použití časovače 555. Tentokrát jako ovládání jedním tlačítkem funkce START/STOP. Výstupen tohoto zapojení nemusí být pouze svítící dioda, ale například tranzistor, tyristor, relé atd. Možností využití je velmi mnoho.
......@@ -8,7 +8,7 @@ perex_e = "Další naše zapojení je opět jedno ze základních použití čas
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Další naše zapojení je opět jedno ze základních použití časovače 555. Tentokrát jako ovládání jedním tlačítkem funkce START/STOP. Výstupen tohoto zapojení nemusí být pouze svítící dioda, ale například tranzistor, tyristor, relé atd. Možností využití je velmi mnoho.
.
......
+++
```
title = "Pile-up nanečisto v mp3"
perex_e = ". Pile-up neboli hromadná srážka je situace v závodě, kdy nás volá více stanic najednou. Nám se přitom do krve dostává adrenalin a snažíme se dělat co nejvíce spojení. Tedy pile-up je to, co každý závodník chce zažívat co nejčastěji, ale ne každý jej umí zvládnout a rychle uspokojit hromadu volajících stanic. Na internetu jsme pro vás našli jednu zajímavou krátkou nahrávku, která vám může pomoci naučit se zvládat takový pile-up. Zkuste si napsat značky volajících stanic, kolik toho stihnete. Ke stažení je zde (3 MB). A nebo tady další záznam, tentokrát celého provozu, z webu K5ZD záznam. . Vašík, OK1WMV pile-up . "
tags = ["Článek"]
+++
```
. Pile-up neboli hromadná srážka je situace v závodě, kdy nás volá více stanic najednou. Nám se přitom do krve dostává adrenalin a snažíme se dělat co nejvíce spojení. Tedy pile-up je to, co každý závodník chce zažívat co nejčastěji, ale ne každý jej umí zvládnout a rychle uspokojit hromadu volajících stanic. Na internetu jsme pro vás našli jednu zajímavou krátkou nahrávku, která vám může pomoci naučit se zvládat takový pile-up. Zkuste si napsat značky volajících stanic, kolik toho stihnete. Ke stažení je zde (3 MB). A nebo tady další záznam, tentokrát celého provozu, z webu K5ZD záznam. . Vašík, OK1WMV pile-up .
+++
```
title = "Polní den 2008"
perex_e = "Polní den je teď již za námi a tak Vám přinášíme výsledky ze závodu. Počasí bylo tentokrát velmi příjemné. V samotném závodu se naše volací značka OL7C objevila na pásmech 144MHz, 432MHz a 1296 MHz. Nejdelším spojením na 144MHz byla stanice IQ3GA/6 z Itálie ve vzdálenosti 919km. V celkovém souhrnu jsme udělali 579 spojení s výsledným počtem 175144 bodů. Ostatní informace uvnitř článku.
......@@ -21,7 +21,7 @@ perex_e = "Polní den je teď již za námi a tak Vám přinášíme výsledky z
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Polní den je teď již za námi a tak Vám přinášíme výsledky ze závodu. Počasí bylo tentokrát velmi příjemné. V samotném závodu se naše volací značka OL7C objevila na pásmech 144MHz, 432MHz a 1296 MHz. Nejdelším spojením na 144MHz byla stanice IQ3GA/6 z Itálie ve vzdálenosti 919km. V celkovém souhrnu jsme udělali 579 spojení s výsledným počtem 175144 bodů. Ostatní informace uvnitř článku.
......
+++
```
title = "Pracujeme v EAGLE (1.část - začínáme)"
perex_e = "
......@@ -9,7 +9,7 @@ Každý správný radioamatér zajisté vyrábí plošné spoje častěji, než
.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
......
+++
```
title = "Pracujeme v EAGLE (2. část - vytváříme 3D náhled)"
perex_e = "&nbsp;Dnes Vám přinášíme další díl seriálu v prostředí EAGLE. V posledním jsme se věnovali spíše úvodu, parametrům a možnosti stažení, dnes přejdeme k zajímavější části, kterou je 3D náhled na osazenou desku plošných spojů. "
tags = ["Článek"]
+++
```
&nbsp;Dnes Vám přinášíme další díl seriálu v prostředí EAGLE. V posledním jsme se věnovali spíše úvodu, parametrům a možnosti stažení, dnes přejdeme k zajímavější části, kterou je 3D náhled na osazenou desku plošných spojů.
**<font face="Tahoma" size="2">Instalace</font>**
......
+++
```
title = "Pracujeme v EAGLE (3.část - export Gerber dat)"
perex_e = "Pokud jste si již nějakou desku navrhli a už Vás nebaví vyrábět si plošné spoje amatérsky a chcete se svěřit do rukou profesionálů, můsite mít dvě věci. Za prvé dostatek peněz, zvláště pokud budete chtít vyrobit pouze jednu desku. Za druhé vygenerovaná data pro výrobu, standardně je to formát Gerber RS-274X. Následující článek by vám v tom měl pomoci.
.
"
tags = ["Článek"]
+++
```
Pokud jste si již nějakou desku navrhli a už Vás nebaví vyrábět si plošné spoje amatérsky a chcete se svěřit do rukou profesionálů, můsite mít dvě věci. Za prvé dostatek peněz, zvláště pokud budete chtít vyrobit pouze jednu desku. Za druhé vygenerovaná data pro výrobu, standardně je to formát Gerber RS-274X. Následující článek by vám v tom měl pomoci.
.
......
+++
```
title = "Provozní aktiv 2/2008"
perex_e = " I tento měsíc jsme se zúčastnili Provozního aktivu na VKV. Navázali jsme 38 spojení a nejdelší bylo se stanicí PA4EME z Holandska na vzdálenost 491 km a dosáhli tedy celkového počtu 4939 bodů... . . "
tags = ["Článek"]
+++
```
I tento měsíc jsme se zúčastnili Provozního aktivu na VKV. Navázali jsme 38 spojení a nejdelší bylo se stanicí PA4EME z Holandska na vzdálenost 491 km a dosáhli tedy celkového počtu 4939 bodů... . .
Značka: **OK1KVK**Závod: Provozní aktiv na VKV - 17\. 2\. 2008<font color="#ffffff">.</font><font color="#ffffff">.</font><u>Pásmo: 144 MHz</u>Spojení: 38WWLs: 12
......
+++
```
title = "Provozní aktiv 3/2008"
perex_e = " Po dobrodružném I. Subregionálu jsme se těšili \"klidný\" provozní aktiv na VKV. Počasí bylo, alespoň v sobotu, nádherné. Postavili jsme náš 14m vysoký stožár s 17el. M2. Během závodu jsme navázali 112 spojení a nejdelší bylo se stanicí G0KPW na vzdálenost 813 km a dosáhli tedy celkového počtu 32 471 bodů... . ."
tags = ["Článek"]
+++
```