@@ -85,7 +85,7 @@ připravit na radioamatérské zkoušky a získat vlastní licenci. Info [zde](h
# Pojďme si to zkusit hned!
Pokud máte chuť si vyzkoušet hned teď, jak takový provoz vypadá, využijte
nejrychlejší možnosti - poslechu radioamatérských pásem. Pokud máte ve svém
počítači zvukovou kartu, otevřete si v novém okně tento odkaz nebo (1).
počítači zvukovou kartu, otevřete si v novém okně [www.websdr.at](http://www.websdr.at/), [www.websdr.cz](http://www.websdr.cz/) nebo [websdr.ewi.utwente.nl](http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/).
Otevře se vám stránka internetového přijímače, který můžete online ovládat.
Posunem myši můžete měnit kmitočet poslouchaného pásma. Nastavení parametrů je
různé, má zde mnoho variant. Základní nastavení při příchodu na stránky vám
...
...
@@ -104,5 +104,3 @@ Tolik asi k prvnímu kontaktu s radioamatérským posloucháním. Pokud vás to
trochu zaujalo a chtěli byste se dozvědět více, navštivte
[nás](/clanek/kontakt/). Pokud nejste z okolí Karlových Varů a nemáte v blízkosti žádný radioklub, můžete využít
služeb [Českého radioklubu](http://www.crk.cz/CZ/CLENSTVIC) a pokusit se postupně propracovat až k vlastní koncesi.
perex_e = "Že si v radioklubu s elektronikou hrajeme může potvrdit další naše zapojení. Jde o jednoduché zapojení s tyristory. Hra je pro rozhodčího a dva hráče. Rozhodčí zahájí hru stiskem tlačítka SW3 a po dobu hry jej drží sepnuté. Dva hráči se snaží po rozsvícení D3 rozhodčím co nejrychleji stisknout své tlačítko (SW1,2). Kdo byl první, toho dioda zůstane rosvícená (D1,2). Další kolo začne rozhodčí vypnutím celého obvodu a dalším stisknutím SW3. Tyristory jsou použity MCR100. Stavebnici nebo plošný spoj lze objednat u firmy HamShop.
.
"
perex_e = "Že si v radioklubu s elektronikou hrajeme může potvrdit další naše zapojení. Jde o jednoduché zapojení s tyristory. Hra je pro rozhodčího a dva hráče. Rozhodčí zahájí hru stiskem tlačítka SW3 a po dobu hry jej drží sepnuté. Dva hráči se snaží po rozsvícení D3 rozhodčím co nejrychleji stisknout své tlačítko (SW1,2). Kdo byl první, toho dioda zůstane rosvícená (D1,2). Další kolo začne rozhodčí vypnutím celého obvodu a dalším stisknutím SW3. Tyristory jsou použity MCR100. Stavebnici nebo plošný spoj lze objednat u firmy HamShop."
Že si v radioklubu s elektronikou hrajeme může potvrdit další naše zapojení. Jde o jednoduché zapojení s tyristory. Hra je pro rozhodčího a dva hráče. Rozhodčí zahájí hru stiskem tlačítka SW3 a po dobu hry jej drží sepnuté. Dva hráči se snaží po rozsvícení D3 rozhodčím co nejrychleji stisknout své tlačítko (SW1,2). Kdo byl první, toho dioda zůstane rosvícená (D1,2). Další kolo začne rozhodčí vypnutím celého obvodu a dalším stisknutím SW3. Tyristory jsou použity MCR100. Stavebnici nebo plošný spoj lze objednat u firmy HamShop.
tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých
vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním
vybavením. Celkem jsme navázali 2535 platných spojení a dosáhli 3 533 244 bodů.
.
.
.
perex_e = "I
tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých
vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním
vybavením. Celkem jsme navázali 2535 platných spojení a dosáhli 3 533 244 bodů.
.
.
.
"
tags = ["Článek", "Cqwpx", "Závody"]
+++
I
tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých
vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním
vybavením. Celkem jsme navázali 2535 platných spojení a dosáhli 3 533 244 bodů.
.
.
.
I
tento rok jsme se zúčastnili jednoho z největších závodů na krátkých
vlnách. Tentokrát jsme odjeli celých 48h závodu s naším již standardním
vybavením. Celkem jsme navázali 2535 platných spojení a dosáhli 3 533 244 bodů.
.
.
.
Nejdříve musím konstatovat, že počasí se letos doslova vyřádilo a celý víkend až do pondělí nám nedalo pokoj. Buď vytrvale pršelo, nebo pršelo s malými přestávkami. Ve večerních hodinách se k tomu přidal ještě silný vítr. Takže nejlepší místo bylo v chatě u kamen.
...
...
@@ -50,4 +50,4 @@ WPX team OK1KVK/OL7C
Značka: **OL7C**Závod: CQ World Wide WPX - CW - 28\. - 30\. 5\. 2010[oficiální web závodu](http://www.cqwpx.com/) - [3830 výsledek](http://lists.contesting.com/archives//html/3830/2010-06/msg00011.html) - [odeslat vlastní výsledek do 3830](http://www.hornucopia.com/3830score/)..
@@ -13,7 +13,8 @@ Toto zapojení využívá k řízení hodin mikroprocesor od firmy Atmel - ATmeg
Toto zapojení jsme pojali jako motivační, postavit si něco praktického s využitím mikroprocesoru. Celé hodiny jsou tvořeny dvěma [DPS](http://cs.wikipedia.org/wiki/Plo%C5%A1n%C3%BD_spoj), které jsou na sebe navzájem kolmé. V místě kontaktu desek jsou sletovány pájecí plošky a tím je zaručen přenost signálů pro displej. Ihned po zapojení na napájení by se na hodinách měl objevit čas 00:00 a čítání času běží (pokud máte samozřejmě správně zapojení a naprogramován mikroprocesor). Aktuální čas nastavíte pomocí tlačítek SW1 (minuty) a SW2 (hodiny). Celé hodiny je pak možné zabudovat do krabičky a lze je napájet 9V baterií nebo lépe adaptérem ze sítě (spotřeba 100 mA). Displej jsme použili [CA56-21SRWA](http://www.tme.eu/cz/katalog/artykuly.phtml?search=CA56-21SWRA&idp=1#cleanParameters%3D1%26search%3DCA56-21SRWA%26bf_szukaj%3D+)([2](http://www.hledejsoucastky.cz/Hledani.aspx?lastsearch=CA56-21SRWA)), na které máme i nakreslený plošný spoj. Mikroprocesor je [ATmega8a-PU](http://www.hledejsoucastky.cz/Hledani.aspx?lastsearch=ATMEGA8a-PU) v pouzdru DIL28.
**Pro správnou funkci hodin je zapotřebí naprogramovat pojistky (fuses).** Pojistkami nastavíme, aby mikroprocesor bral hodinový signál z externího krystalu 14.7456 MHz, jinak by běžěl na standardní frekvenci 1 MHz a nefungovalo by správně zobrazování ani počítání času. Naše doporučené hodnoty pojistek jsou: `hfuse=C9, lfuse=FF`.
**Pro správnou funkci hodin je zapotřebí naprogramovat pojistky (fuses).**
Pojistkami nastavíte, aby mikroprocesor bral hodinový signál z externího krystalu 14.7456 MHz, jinak by běžěl na standardní frekvenci 1 MHz a nefungovalo by správně zobrazování ani počítání času. Naše doporučené hodnoty pojistek jsou: `hfuse=C9, lfuse=FF`.
# Schéma
...
...
@@ -37,7 +38,7 @@ Toto zapojení jsme pojali jako motivační, postavit si něco praktického s vy
Aktuální zdrojový kód naleznete na našem [GitLabu](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-hodiny-s-atmega8/blob/master/SW/hodiny.c), kde také naleznete [přeložený zdojový kód](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-hodiny-s-atmega8/builds) do formátu [HEX](https://cs.wikipedia.org/wiki/Intel_HEX).
Deska byla vyrobena [metodou nažehlením tonneru](clanek/2008/vyroba-plosnych-spoju/).
Deska byla vyrobena [metodou nažehlením tonneru](/clanek/2008/vyroba-plosnych-spoju/).
# Seznam součástek:
...
...
@@ -49,7 +50,7 @@ Deska byla vyrobena [metodou nažehlením tonneru](clanek/2008/vyroba-plosnych-s
perex = "Další jednoduché zapojení určené pro náš kroužek mládeže, tentokrát jednoduchého teploměru s ATmega8 a čidlem teploty DS18B20. Najdete zde kompletní popis programu a zapojení včetně plošného spoje."
Další jednoduché zapojení určené pro náš kroužek mládeže, tentokrát jednoduchého teploměru s ATmega8 a čidlem teploty [DS18B20](https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf). Najdete zde kompletní popis programu a zapojení včetně plošného spoje.
**Pro správnou funkci teploměru je zapotřebí naprogramovat pojistky mikroprocesoru (fuses).**
Pojistkami nastavíte, aby mikroprocesor použil jako hodinový signál interní 8 MHz oscilátor, jinak by běžěl na standardní frekvenci 1 MHz a nefungovalo by správně zobrazování teploty. Naše doporučené hodnoty pojistek jsou: `hfuse=D9, lfuse=04`.
**Projekt na GitLabu**[digitalni-teplomer-s-atmega8.git](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-teplomer-s-atmega8)
Aktuální zdrojový kód naleznete na našem [GitLabu](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-teplomer-s-atmega8/blob/master/SW/hodiny.c), kde také naleznete [přeložený zdojový kód](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-teplomer-s-atmega8/builds) do formátu [HEX](https://cs.wikipedia.org/wiki/Intel_HEX).
Deska byla vyrobena [metodou nažehlením tonneru](/clanek/2008/vyroba-plosnych-spoju/).
# Seznam součástek:
| Označení | Hodnota | Datasheet | Odkaz do obchodu |
Jen hlavní soubor `digitalni_teplomer.c`, pokud si chcete projekt zkompilovat sami, stáhněte si [celý projekt](https://git.ok1kvk.cz/krouzek/digitalni-teplomer-s-atmega8/repository/archive.zip?ref=master) se všemi soubory.
```
#include <avr/io.h>
#include <avr/interrupt.h>
#include "ds18b20_1.h"
#include "macros.h"
//Definice pozic segmentů na pinech portu
#define _s_A PD2
#define _s_B PD0
#define _s_C PD6
#define _s_D PD4
#define _s_E PD3
#define _s_F PD1
#define _s_G PD7
#define _s_dot PD5
const unsigned char segs[] = //Definice číslic na 7segmentové displeji
perex_e = "Další jednoduché zapojení určené pro náš kroužek mládeže, tentokrát jednoduchého teploměru s ATmega8 a čidlem teploty DS18B20. Najdete zde kompletní popis programu a zapojení včetně plošného spoje.
Další jednoduché zapojení určené pro náš kroužek mládeže, tentokrát jednoduchého teploměru s ATmega8 a čidlem teploty DS18B20. Najdete zde kompletní popis programu a zapojení včetně plošného spoje.
perex = "Naši operátoři se v I. subregionalu 2016 umístili na prvním místě v kategorii 144 MHz Multi s celkovým počtem 633 spojení a ziskem 195 333 bodů."
image = "lead.png"
[date]
creation="2016-7-8 12:00"
```
Naši operátoři se v [I. subregionalu 2016](/clanek/2016/i-subregional) umístili na **prvním místě** v kategorii 144 MHz Multi s celkovým počtem 633 spojení a ziskem 195 333 bodů. Gratulujeme!
O prvním subregionálním závodě jsme psali [zde](/clanek/2016/i-subregional).
